Bajkowa przygoda z Fundacją Wielkie Serce

Utworzone przez Przemek Chruścicki | 29 czerwca 2023

Bajowa Przygoda z Fundacją Wielkie Serce

Wielki sukces naszej młodzieży!!! Młodzież uczestnicząca w zajęciach społecznych poza rozmowami, zajęciami rozwijającymi czy kulinarnymi chce aktywnie brać udział w życiu społecznym. Wspólnie napisali wniosek „Bajkowa przygoda z Fundacją Wielkie Serce” na konkurs. Projekt uzyskał dofinansowanie w konkursie Krośnieńska Biblioteka Publiczna na realizację inicjatyw oddolnych w ramach projektu „Biblioteka – miejsce spotkań twórczych!” w programie BLISKO (2022-2023), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

W czasie kilku miesięcy planują zamienić się w pisarzy. Będą pisać bajkę w języku polskim i ukraińskim, a później na jej podstawie będą robić przedstawienie dla dzieci.

Pierwsze działania w ramach projektu za nimi:

  1. Młodzież chciała, żeby opowieść związana była z Krosnem, więc konieczne było poznanie historii Krosna:  odbyło się spotkanie z Przewodnikiem z Muzeum Rzemiosła, który oprowadził ich po zakamarkach miasta i opowiedział ciekawe historie, które wydarzyły się dawno temu. Zobaczenie miasta z wieży Farnej podczas spaceru po Krośnie było dodatkową atrakcją.
  2. 15 maja w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej spotkali się z panią Mirką Widurek – autorką bajek celem poznania tajników pisania bajek. Bardzo dziękujemy za cenną widzę oraz wszystkie podpowiedzi.
  3. Młodzież polsko-ukraińska biorąca udział w zajęciach społecznych w naszej Fundacji była w  Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Dla większości młodzieży był to pierwszy kontakt z żywą sztuką, a dla organizatorów nie lada wyzwanie, żeby ten „pierwszy raz” nie zniechęcił a pokazał, że teatr jest ciekawy. „Szalone nożyczki” to niezwykłe połączenie komedii i sztuki kryminalnej, pokazanej w sposób interaktywny. Nasza młodzież została zaangażowana w poszukiwania mordercy i współtworzyła zakończenie sztuki.

Mamy nadzieję, że młodzi widzowie połkną bakcyla teatru a sztuka zbliży nas do skutecznego stworzenia własnej bajki.