W dniu 29 maja na terenie Skansenu w Sanoku odbyło się zorganizowane przez Fundację Wielkie Serce dla Dzieci wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sanoku wydarzenie plenerowe Wojewódzki Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

Wydarzenie swoimi patronatami honorowymi objęli Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Rzecznika Praw Dziecka, Wojewoda Podkarpacki oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Patronat medialny sprawowały TVP3 Rzeszów oraz Radio Rzeszów.

Oprócz licznie przybyłych rodzin w naszym wydarzeniu wzięli udział goście specjalni:

Poseł na Sejm pan Piotr Uruski,

Starosta Sanocki pan Stanisław Chęć,

Wicestarosta Sanocki pan Janusz Cecuła,

Starosta Brzozowski pan Zdzisław Szmyd,

Zastępca Burmistrza Sanoka pan Grzegorz Kornecki,

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie pan Jerzy Jęczmienionka,

Kierownik Ośrodka Adopcyjnego w Rzeszowie Jolanta Zarówna,

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie Zofia Foryś,

Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krośnie Agnieszka Zygarowicz-Pelczar,

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sanoku Rafał Gużkowski,

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie Iwona Wójcik-Druciak.

Podczas wydarzenia zaprezentowaliśmy działalność naszej Fundacji oraz opowiadaliśmy czym jest rodzicielstwo zastępcze. Naszym celem było przybliżenie ważnego problemu społecznego – porzuconych, czy zranionych przez dorosłych dzieci, które w rodzinach zastępczych odzyskują wiarę w siebie, doświadczają pozytywnych wzmocnień, szacunku, akceptacji, są systematycznie leczone i rehabilitowane oraz dorastają w poczuciu wsparcia i nabywają dobrych wzorców życia rodzinnego. 

Podkreślaliśmy wagę wychowania się dzieci w rodzinie oraz pokazywaliśmy możliwość zostania rodziną zastępczą. Nasi goście odczytali wzruszające i pełne miłości bajki dla dzieci o rodzicielstwie serca. Wszyscy gośćcie mieli możliwość spotkania się z rodzinami zastępczymi a rodziny opowiedzieć o swoich doświadczeniach.

Nie zabrakło tez licznych zabaw dla dzieci i całych rodzin. Odbyła się gra rodzinna w której organizacji pomogli nasi wolontariusze. Gra nie miała charakteru rywalizacyjnego, jej celem była integracja rodziny,  dobra zabawa oraz zapoznanie się z rodzicielstwem zastępczym, z  prawdziwymi poruszającymi serce, historiami dzieci i  młodzieży i ich życia w rodzinach zastępczych.

Oprawę muzyczna zapewniły lokalne grupy artystyczne i muzyczne. Na scenie swoje występy zaprezentowały dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3 w Sanoku oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonego przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „progres”. Uczestnicy sanockiego WTZ Stowarzyszenia Świetlik przedstawili spektakl pt. „Dobre ziółka”. Przed publicznością wystąpił również Zespół Pieśni i Tańca „Folkowianki” ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sanoku oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Avanti” z Sanoka

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom.