„RODZINA JEST DLA WSZYSTKICH. KAŻDE DZIECKO POTRZEBUJE RODZICA…”
Dziecko ma prawo do rodziny
Dziecko ma prawo do rodziny Z Jadwigą Jagieło, fundatorem Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci, o rodzinnej pieczy zastępczej rozmawia Wioletta Zimmermann-Szubra – Czy rodzicielstwo zastępcze to dobra alternatywa dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą...
Potrzebni rodzice zastępczy
Rodzice zastępczy są zobligowani do współpracy z organizatorem, jednak często widzą przebywanie w pieczy dziecka w zupełnie inny sposób. Oczywiście są oni dużo bliżej dziecka, znają jego uczucia i problemy i z czasem tworzy się więź emocjonalna. Organizator Pieczy Zastępczej – Organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej jest wyznaczona przez starostę jednostka organizacyjna powiatu lub podmiot, któremu powiat zlecił realizację tego zadania na podstawie art. 190 ustawy o wsparciu rodziny i pieczy zastępczej..
CZYM JEST PIECZA ZASTĘPCZA?
System pieczy zastępczej to osoby, instytucje i działania, które mają na celu zapewnienie czasowej opieki i wychowania dzieciom, gdy rodzice nie mogą z różnych powodów się nimi zająć.
Piecza zastępcza można przybrać formę rodzinną lub instytucjonalną.
Rodzinna piecza zastępcza to:
- Rodziny spokrewnione – które tworzą małżonkowie lub osoby nie pozostające w związku małżeńskim, będące krewnymi dziecka. Otrzymują pomoc finansową na utrzymanie dziecka.
- Rodziny niezawodowe – które tworzą małżonkowie lub osoba nie pozostająca w związku małżeńskim, nie będące krewnymi dziecka. Otrzymują pomoc finansową na utrzymanie dziecka.
- Rodziny zawodowe – to rodziny, które z tytułu wykonywanej pracy otrzymują wynagrodzenie. Opiekują się niespokrewnionymi dziećmi, najczęściej we własnych mieszkania czy domach. Osoby takie (w wypadku małżeństwa zarówno żona jak i mąż) muszą przejść przez cykl badań i szkolenie oraz otrzymać zaświadczenie o kwalifikacji. Mogą mieć formę rodziny specjalistycznej lub pełniącej funkcję pogotowia opiekuńczego. Otrzymują pomoc finansową na utrzymanie dziecka.
- Rodzinne domy dziecka – są tworzone przez małżonków lub osoby nie pozostające w związku małżeńskim. Opiekę w nich może znaleźć nie więcej niż 8 dzieci oraz osób, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej. Otrzymują pomoc finansową na prowadzenie domu.
JAKIE WYMAGANIA NALEŻY SPEŁNIĆ, ŻEBY ZOSTAĆ RODZICEM ZASTĘPCZYM?
Bycie rodzicem zastępczym nie jest łatwym zadaniem, podjęcie tej funkcji wymaga poświecenia i czasu. Do rodzin zastępczych często trafiają dzieci po trudnych, traumatycznych doświadczeniach. Rola rodzica zastępczego wymaga nie tylko zaangażowania, poświęcenia i cierpliwości, ale też odpowiednich umiejętności. Zadaniem rodzica zastępczego jest zaspokajanie potrzeb dziecka oraz wzmocnienie, a także dbanie o relacje z rodziną naturalną, chyba, że sąd postanowi inaczej.
Dlatego pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które m.in.:
- dają pewność należytego sprawowania pieczy zastępczej;
- nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej (dotyczy tez ograniczenia czy zawieszenia);
- wypełniają obowiązek alimentacyjny (jeśli jest nałożony);
nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych; - są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym oraz opinią psychologa;
- przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym: rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego, właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań, wypoczynku i organizacji czasu wolnego;
- nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.
PRZED ZOSTANIEM RODZINĄ ZASTĘPCZĄ TRZEBA PRZEJŚĆ SZKOLENIE
Udział w szkoleniu daje możliwość przygotowania siebie i swojej rodziny do tej funkcji oraz uświadomienia sobie rzeczywistych motywów podejmowanej decyzji. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową i trwa około 3 miesiące.
Jego celem jest zapoznanie kandydatów z zasadami funkcjonowania rodzin zastępczych, typowymi problemami związanymi z opieką zastępczą i sposobami radzenia sobie z nimi. Szkolenie obejmuje elementy prawa rodzinnego, praw dziecka, elementy pedagogiki, psychologii rozwojowej i wychowawczej, oceny sytuacji rodzinnej dziecka, podstawową wiedzę o uzależnieniach oraz informacje o zadaniach kompetencjach instytucji wspierających. Po ukończeniu szkolenia i pozytywnej opinii komisji kwalifikującej kandydaci otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w POWIECIE, w którym zamieszkujesz.
Informacje dodatkowe znajdziesz również:
- MOPR Krosno: https://moprkrosno.pl/2016/03/30/piecza-zastepcza/
- PCPR Krosno: https://www.pcprkrosno.pl/index.php/piecza-zastepcza/rodzinna-piecza-zastepcza
- PCPR Sanok: http://www.sanok.naszepcpr.pl/bip/piecza-zastepcza/rodzinna-piecza-zastepcza
- PCPR Jasło: http://www.pcprjaslo.info/pl/rodzina-zastepcza/
- PCPR Strzyżów: https://pcpr.strzyzowski.pl/piecza-zastepcza/rodzinna-piecza-zastepcza
- PCPR Brzozów: http://pcprbrzozow.pl/rodziny-zastepcze/
- PCPR Lesko: http://pcprlesko.pl/index.php/piecza-zastepcza
- PCPR Ustrzyki Dolne: https://ustrzykidolne.naszepcpr.pl/piecza-zastepcza
- Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci: https://fundacjawielkieserce.org/
- ROPS Rzeszów: http://www.rops.rzeszow.pl/