Historia Małgosi i jej podopiecznej Dominiki

Utworzone przez Przemek Chruścicki | 07 listopada 2023

Miała być adopcja, ale pojawiły się choroby. Dominika, niesamodzielna i niepełnosprawna nastolatka znalazła miłość w rodzinie zastępczej. Teraz jej zastępcza mama walczy nie tylko o jej sprawność, ale też nadal chce dawać jej doświadczyć radosnego i pełnego życia. Dlatego Fundacja Wielkie Serce dla Dzieci prowadzi zbiórkę na dofinansowanie odpowiedniego samochodu dla tej rodziny zastępczej.

Dominika wyrosła z największego specjalistycznego fotelika samochodowego, do którego mama zastępcza musi przenosić ją z wózka inwalidzkiego. A samo złożenie wózka i włożenie go do bagażnika osobowego samochodu to wysiłek dla co najmniej dwóch osób. 15-letnia Dominika i jej rodzina potrzebuje samochodu dostosowanego do przewozu osób poruszających się na wózku.

  • Dominika jako niemowlę miała spędzić w moim domu tylko kilka tygodni, do czasu znalezienia rodziny adopcyjnej – mówi Małgorzata, mama zastępcza Dominiki. – Jednak szybko lekarze zdiagnozowali u niej wiele chorób i rodzice adopcyjni nigdy się nie znaleźli. Dominika została u mnie. Teraz jest dziewczynką, która uwielbia spotykać się z ludźmi. Dominika jeździ na specjalnym wózku, który utrzymuje jej ciało w pozycji siedzącej. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy jako rodzina nie mieli
    możliwości razem gdzieś pojechać, czegoś zobaczyć, po prostu spędzić razem czasu. Rehabilitacja nie może być jedynym powodem, dla którego Dominika wychodzi z domu.
  • Rodziny zastępcze, które wspieramy w codzienności, łączy waleczność i szczera miłość do dzieci – mówi Jadwiga Jagieło, prezes Fundacji Wielkie Serce dla Dzieci. – Małgosię znam od dawna, w jej domu mieszkało 10 dzieci, a Dominika jest jej córką od 15 lat. Chcemy im pomóc – i zapraszamy do tego każdego, komu los dzieci nie jest obojętny. Wierzymy, że każde dziecko ma prawo do szczęśliwego dzieciństwa. Samochód, jakiego potrzebuje ta rodzina zastępcza kosztuje 220 000 zł, ale brakuje już jedynie 40 000 zł. Pozostałą część kwoty rodzina otrzymała z PFRON oraz od organizatora pieczy zastępczej, a z własnego budżetu rodzinnego przeznaczy na to kolejnych 20 000 zł. Jednak dofinansowanie z PFRON trzeba będzie zwrócić, jeśli do końca roku rodzina nie
    zakupi odpowiedniego samochodu.

Zbiórkę można wesprzeć na https://zrzutka.pl/dladominiki